System gwarantowania depozytów BFG

Depozyty zgromadzone w Pałuckim Banku Spółdzielczym w Wągrowcu są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), działającego na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Celem obowiązkowego systemu gwarantowania depozytów jest zapewnienie klientom banku wypłaty środków w sytuacji, kiedy bank nie jest w stanie wypełnić swoich zobowiązań finansowych.

Zobowiązanie BFG wobec deponenta z tytułu gwarantowania depozytów powstaje z dniem spełnienia warunku gwarancji. W przypadku banku następuje to z dniem wskazanym w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego jako dzień zawieszenia działalności banku i ustanowienia zarządu komisarycznego, o ile nie został on ustanowiony wcześniej, oraz wystąpienia do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości lub z dniem wystąpienia przez BFG do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.

Kto może skorzystać z gwarancji BFG (Kto jest deponentem w rozumieniu ustawy)?

  1. osoby fizyczne,
  2. osoby prawne,
  3. jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną,
  4. szkolne kasy oszczędnościowe,
  5. kasy zapomogowo-pożyczkowe,
  6. rady rodziców.

Kto nie może skorzystać z gwarancji BFG?

  1. Skarb Państwa,
  2. Narodowy Bank Polski,
  3. banki krajowe i zagraniczne oraz instytucje kredytowe, o których mowa w ustawie – Prawo bankowe,
  4. spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa,
  5. Bankowy Fundusz Gwarancyjny,
  6. instytucje finansowe,
  7. firmy inwestycyjne i uznane firmy inwestycyjne z państwa trzeciego,
  8. osoby i podmioty, które nie zostały zidentyfikowane przez podmiot objęty systemem gwarantowania depozytów,
  9. krajowe i zagraniczne zakłady ubezpieczeń oraz krajowe i zagraniczne zakłady reasekuracji, o których mowa w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej,
  10. fundusze inwestycyjne, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, fundusze zagraniczne, spółki zarządzające i oddziały towarzystw inwestycyjnych, o których mowa w ustawie z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi,
  11. otwarte fundusze emerytalne, pracownicze fundusze emerytalne, powszechne towarzystwa emerytalne i pracownicze towarzystwa emerytalne, o których mowa w ustawie z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
  12. jednostki samorządu terytorialnego,
  13. organy władz publicznych państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska oraz państwa trzeciego, w szczególności rządy centralne, regionalne oraz jednostki samorządu terytorialnego tych państw.

Jakie depozyty są objęte gwarancją BFG?

Wszystkie środki w walucie PLN i innych walutach, zgromadzone w Pałuckim Banku Spółdzielczym w Wągrowcu na:

  1. rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR),
  2. rachunkach oszczędnościowych,
  3. rachunkach lokat,
  4. rachunkach bieżących,
  5. rachunkach pomocniczych,
  6. mieszkaniowych rachunkach powierniczych.

Co nie jest objęte gwarancjami BFG?

  1. Środki wpłacone do banku tytułem udziałów, wpisowego i wkładów członkowskich.
  2. Środków deponenta, jeżeli środki te znajdują się na rachunkach bankowych, na których w okresie 2 lat przez dniem spełnienia warunku gwarancji nie dokonano obrotów poza dopisywaniem odsetek lub pobieraniem prowizji lub opłat, a ich suma jest niższa niż równowartość w złotych 2,5 euro – jeżeli byłyby to jedyne środki deponenta objęte ochroną gwarancyjną.

 

Do jakiej wysokości BFG gwarantuje wypłatę środków?

BFG gwarantuje wypłatę 100% środków pieniężnych do wysokości 100 000 euro – kwotę tą przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia spełnienia warunku gwarancji. Gwarancja dotyczy środków zgromadzonych na wszystkich rachunkach prowadzonych dla jednego deponenta. W przypadku konta wspólnego każdy ze Współposiadaczy korzysta z gwarancji do równowartości 100 000 euro.

 

W jakim terminie następuje wypłata gwarantowanych środków?

Wypłata środków gwarantowanych przez BFG następuje najpóźniej w terminie 7 dni od dnia spełnienia warunku gwarancji.

Roszczenia z tytułu gwarancji przedawniają się z końcem roku kalendarzowego, w którym upływa 5 lat od dnia spełnienia warunku gwarancji.

 

Jak wygląda wypłata środków gwarantowanych przez BFG?

Środki gwarantowane wypłacane są przez zarząd komisaryczny lub podmiot, z którym BFG zawrze umowę o dokonanie wypłat środków gwarantowanych, w miejscach i terminach podanych do wiadomości publicznej przez BFG. Po tym terminie wypłaty są dokonywane bezpośrednio przez BFG do upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu gwarancji.

 

Czy klienci banków mogą odzyskać również pieniądze niegwarantowane przez BFG?

Deponent, posiadający środki pieniężne, przekraczające limit gwarancji BFG, ma prawo dochodzić swoich roszczeń na ogólnych zasadach prawa upadłościowego i naprawczego. Środki te stanowią wierzytelność deponenta do masy upadłości banku.

 

 Szczegółowe informacje o:

  • systemie odpowiedzialnym za ochronę depozytów,
  • ogólnym zakresie ochrony,
  • limicie ochrony,
  • terminie wypłaty środków,

zostały określone w ARKUSZU INFORMACYJNYM DLA DEPONENTÓW

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego: www.bfg.pl