250.000 złotych od SGB dla uchodźców z Ukrainy
Symboliczny czek opiewający na kwotę 250 tysięcy złotych przekazała Spółdzielcza Grupa Bankowa na rzecz Fundacji Ocalenie. To dar banków i pracowników SGB dla mieszkańców Ukrainy, którzy zmuszeni zostali do ucieczki przed wojną i przebywają w naszym kraju.
Banki spółdzielcze SGB od pierwszych dni wojny wspomagają uchodźców z Ukrainy. Wiele z nich przekazuje dary bezpośrednio do punktów recepcyjnych. W lokalnych środowiskach organizowane są zbiórki pieniędzy i darów rzeczowych. Niejeden z pracowników bankowości spółdzielczej zaprosił Ukraińców do swojego domu, a banki utworzyły specjalną ofertę dedykowaną przebywającym w Polsce obywatelom Ukrainy.
– Ta społeczna aktywność i wrażliwość to cechy, które od półtora wieku wyróżniają banki spółdzielcze – mówi Ewelina Ignaczak, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji w SGB-Banku SA. – Zawsze, gdy obok dzieje się krzywda, spółdzielcy stają na wysokości zadania. Czy dotyczy to wydarzeń losowych w małych społecznościach, skutków nawałnic i huraganów, które zabierają ludziom dach nad głową, czy, jak ostatnio, kryzysu uchodźczego, na banki spółdzielcze zawsze można liczyć. Inicjatywa przekazania pieniędzy dla Fundacji Ocalenie to wspólne przedsięwzięcie naszego Zrzeszenia. Wiemy, że będą one znakomicie wykorzystane przez profesjonalistów.
Fundacja Ocalenie prowadzi Centrum Pomocy Cudzoziemcom, otwiera świetlice dla ukraińskich dzieci, wspomaga uchodźców w znajdowaniu mieszkań, tworzy bezpieczne przestrzenie dla dzieci w punktach recepcyjnych przy granicy polsko-ukraińskiej, organizuje pomoc prawną i psychologiczną oraz kursy językowe dla Ukraińców.
W imieniu Fundacji Ocalenie czek odebrała Marianna Wartecka, koordynatorka współpracy z biznesem. Jej zdaniem każda pomoc udzielana Ukraińcom ciągle jest na wagę złota:
– Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę minęły już ponad trzy miesiące. Osoby, które z obawy przed wojną uciekły do Polski i tu zdecydowały się zostać na dłużej, coraz bardziej potrzebują wsparcia długofalowego: poradnictwa zapewnianego po ukraińsku lub rosyjsku, specjalistycznej pomocy psychologicznej czy prawnej, kursów języka polskiego, doradztwa zawodowego i pomocy w znalezieniu zakwaterowania. Wsparcie finansowe, które otrzymujemy od banków spółdzielczych SGB pozwala nam planować i realizować te działania oraz sprawnie reagować na pojawiające się potrzeby. Bardzo za to zaangażowanie dziękujemy.