Uwaga! manipulacja ze strony oszustów (socjotechnika) doprowadza do kradzieży pieniędzy z rachunku bankowego. Przestępcy wyłudzają od swoich ofiar dane kartowe, identyfikatory do kanałów zdalnych, hasła, kody SMS, PIN, itp.

 Schematy działania oszustów mogą wyglądać następująco:

→  Osoba wystawiająca przedmiot na sprzedaż w serwisie ogłoszeniowym OLX, otrzymała informację od zainteresowanego kupnem danego przedmiotu, że ma on być wysłany kurierem, za który to kupujący zapłaci. Sprzedający otrzymał w związku z powyższym informację typu:

„Zapłaciłem za wszystko. Kliknij link i zdobądź pieniądze. Następnie przyjeżdża kurier i odbiera przedmiot”.

Sprzedający, po kliknięciu w przesłany przez kupującego link, podał wszystkie dane konieczne do transakcji kartowej (numer, data ważności, kod CVV).

W tym momencie rachunek sprzedającego został obciążony kwotą, za jaki on wystawił swój przedmiot do sprzedaży.

 

→ Wystawiający przedmiot na sprzedaż w serwisie ogłoszeniowym OLX otrzymał propozycję pomocy ze strony kupującego przy konfiguracji konta OLX, aby była możliwość przekazania środków z góry przez kupującego sprzedającemu. Należało aktywować to SMS-em otrzymanym z Banku. Instrukcja konfiguracji konta okazała się fałszywa i tym samym klient potwierdzając kodami SMS tzw. konfigurowanie konta, obciążył swój rachunek.

→  Przestępcy wyłudzili dane karty od właściciela karty, transakcja była wykonana przy użyciu telefonu po uprzednim dodaniu do niego karty, transakcja została potwierdzona kodem PIN i tym samy przestępca dokonał wypłaty z bankomatu. Właściciel karty przekazał dane karty, które powinien chronić przed osobami niepowołanymi.

Można stwierdzić, że w sposób niezamierzony i nieświadomy, pomagasz sprawcy podając mu wszystkie dane potrzebne do kradzieży Twoich pieniędzy!

 

PAMIĘTAJ!

  • Bądź czujny i zawsze czytaj wiadomości SMS z Banku, zanim przepiszesz kod   zastanów się co akceptujesz!
  • Nie ulegaj presji i nie działaj pod wpływem chwili  – nie daj się skusić pozornie  atrakcyjnym ofertom kupna czy możliwości sprzedaży!
  • Nie klikaj w podejrzany link, także ten przesłany przez potencjalnego kupującego czy przedającego – zignoruj go – sprawę możesz zgłosić do Banku oraz na Policję!
  • Jeśli już kliknąłeś w link i przypuszczasz, że przekazałeś dane karty, dane do logowania na fałszywej stronie – pilnie skontaktuj się z Bankiem!
  • Możesz sam zastrzec kartę dzwoniąc na nr telefonu +48 22 515 31 50 !
  • Możesz sam zablokować dostęp do serwisu bankowości elektronicznej dzwoniąc  pod nr telefonu 67 268 14 50 lub logując się do bankowości elektronicznej przejść do zakładki: Ustawienia dalej Kanały dostępu i urządzenia i wybrać Zablokuj
  • wszystkie ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa bankowości elektronicznej są na stronie Twojego Banku: www.paluckibs.pl

 

Dodatkowe ostrzeżenia dostępne są na stronie internetowej:

https://www.sgb.pl/komunikaty-o-bezpieczenstwie/

Dodatkowo, na stronie OLX możemy przeczytać:

https://blog.olx.pl/2020/06/18/uwaga-na-wiadomosci-z-falszywymi-linkami-do-uslugi-wysylki-przez-olx/

Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.